Blog Layout

6 lietas, kas jāņem vērā pirms zemes iegādes mājas būvniecībai

okt. 05, 2021
Mājas būvniecība ir svarīgs notikums cilvēka dzīvē, tāpēc nepieciešams ne tikai atbildīgi izvēlēties prasmīgus būvniekus, kas būvēs māju, bet vēl pirms tam atbildīgi izvērtēt lēmumu par zemesgabala iegādi, lai varētu veiksmīgi realizēt savas plānotās ieceres. Lai atvieglotu mājas būvniecības procesus un iegādātos zemesgabalu pārdomāti, esam apkopojuši 6 svarīgākās lietas, ko aicinām izvērtēt pirms zemes iegādes.

1.Uzzini pašvaldībā par  zemesgabala atļauto izmantošanas mērķi

Katram zemesgabalam ir savs atļautais izmantošanas mērķis, ko nosaka pašvaldība, kurā īpašums atrodas. Šis izmantošanas mērķis ne vienmēr ir mājas būvniecība un ne vienmēr atrašanās vieta privātmāju rajonā nozīmē to, ka tur ir atļauts būvēt māju, tādēļ pirms īpašuma iegādes ir jānoskaidro, vai konkrētais zemesgabals der būvniecības iecerei. Šie zemesgabala izmantošanas mērķi parasti ir noteikti pašvaldības teritoriju plānojumā, lokālplānojumā vai detālplānojumā un to apbūves noteikumos. Tāpēc, pirms zemes gabala iegādes, ir ieteicams vērsties tajā pašvaldībā, kurā zemesgabals atrodas, lai noskaidrotu mājas būvniecības iespējas nekustamajā īpašumā, kuru plānots iegādāties, lai  būvētu māju.


2. Noskaidro vai uz zemesgabala, kur plāno būvēt, ir noteiktas aizsargjoslas


Vēl viens svarīgs faktors, kas jāņem vērā pirms zemes iegādes, plānojot būvēt māju, ir tas vai iecerētajam zemesgabalam ir noteiktas aizsargjoslas un, ja ir, tad kādas tās ir. Pat tas, ka zemesgabala izmantošanas mērķis atbilst iecerei būvēt māju, nenozīmē, ka nav iespējami citi ierobežojumi. Tāpēc ir svarīgi pirms īpašuma iegādes noskaidrot vai un kur atrodas aizsargjoslas. Dažas no tām ierobežo teritoriju, kurā būvniecība būs iespējama, citas, piemēram,  elektrolīniju aizsargjoslas, paredz ierobežojumus koku audzēšanā. Plašāk par aizsargjoslu veidiem un ierobežojumiem ir skaidrots Aizsargjoslu likumā šeit.

3. Izpēti kam pieder pie īpašuma esošais piebraucamais ceļš

 

Plānojot īpašuma iegādi mājas būvniecībai, ir svarīgi noskaidrot arī to kāds ir piebraucamais ceļš un kam tas pieder. Tas ir nozīmīgi ne tikai plānojot būvniecības izmaksas, ja gadījumā ir jāizbūvē piebraucamais ceļš pašam, bet arī,  lai zinātu, kurš apsaimniekos īpašumam blakus esošo ceļu. Jāņem vērā, ka ceļa apsaimniekošana  ietver dažādas pozīcijas, piemēram, sniega tīrīšanu ziemā, ceļa uzturēšanas un remontdarbus. Ja ceļš, kas atrodas blakus īpašumam, kur tiks būvēta māja, būs pašvaldībai piederošs, tad par to rūpēsies pašvaldība. Servitūta ceļus uztur un labo servitūta izlietotājs, savukārt privātos ceļus būvē, uztur un labo ceļu īpašnieks, jo katra pašvaldība uztur un apsaimnieko tikai tai piederošos ceļus. Atsevišķos gadījumos pašvaldība var pārņemt savā īpašumā arī privātīpašumā esošus ceļus, tomēr tas var izrādīties sarežģīti. Lai nākotnē nerastos nepatīkami pārsteigumi, arī šo informāciju ir nepieciešams noskaidrot vietējā pašvaldībā. 

4. Uzzini vairāk par zemesgabalu Valsts zemes dienestā

Kad vietējā pašvaldībā, kurā atrodas zemesgabals, uz kura plānots būvēt māju, ir noskaidroti interesējošie jautājumi, ir vērts turpināt izpēti, iegūstot papildus informāciju arī no Valsts Zemes dienesta, izmantojot pakalpojumu “Kadastra informācija par nekustamo īpašumu”, ko par samaksu var pieprasīt un saņemt elektroniski ŠEIT.  

5. Noskaidro kādas komunikācijas ir pieejamas uz zemesgabala

Būtisks faktors, kas ietekmē būvniecības izmaksas, ir komunikāciju esamība vai neesamība uz zemesgabala. Ja ir pieejams pieslēgums pilsētas ūdens un kanalizācijas apgādes sistēmai, tad tas samazina izmaksas, savukārt, ja tas nav pieejams, ir jāierēķina mājas būvniecības tāmē un arī laika plānā ūdens apgādes un kanalizācijas izveide. Tāpat arī ar elektrības un gāzes  pieslēgvietu tuvumu - arī tas ir laiks un izmaksas, kas būs svarīgas, plānojot mājas būvniecību. Tā kā atpūta mājās, kā arī darbs no mājām, rada vajadzību pēc interneta pieslēguma, jānoskaidro arī šīs pozīcijas nodrošinājums noskatītajā īpašumā.

6. Aprunājies ar tuvējiem kaimiņiem un vietējiem iedzīvotājiem

Tā kā zemesgabala iegāde un mājas būvniecība ir liels ieguldījums, ir vērts izpētīt apkārtni un aprunāties ar tuvumā dzīvojošajiem kaimiņiem, lai uzzinātu vairāk par sadzīvi un ikdienu noskatītajā teritorijā. Tieši vietējie iedzīvotāji, kuri dzīvo apkārt esošajās mājās, varēs izstāstīt gan par tuvumā esošajām skolām, sabiedrisko transportu un sastrēgumiem, gan arī par trokšņiem un citām sadzīvē svarīgām lietām. Tāpat blakus esošo māju īpašnieki no savas būvniecības pieredzes, var dot vērtīgu informāciju par zemes sastāvu, kas savukārt ieskicēs to kāda veida pamati mājas būvniecībā varētu būt nepieciešami, vai, ja nepiešams veikt dziļurbumu, varēs aptuveni zināt cik dziļš tas būs jāveido un kādas varētu būt tā izmaksas. Šos jautājumus nereti var noskaidrot arī iedzīvotāju forumos, kas dažādām apdzīvotām vietām ir izveidoti sociālajos tīklos.


Kad īpašums iegādāts, uzsāc tālākos darbus!


Kad pēc rūpīgas izpētes īstais zemesgabals mājas būvniecībai ir iegādāts, uzmērīts un tiek plānota mājas būvniecība, tad jāņem vērā, ka visas būvniecības ieceres tiek uzsāktas tikai elektroniski Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) mājas lapā. Tas nozīmē, ka klātienē būvvaldē nav jāierodas, jo BIS aptver visu būvniecības procesu – sākot ar ieceri līdz būves pieņemšanai ekspluatācijā. Atceries - lai kvalitatīvi uzbūvētu savu sapņu māju, ir jāizvēlas uzticami un zinoši būvdarbu veicēji! BIS mājas lapā ir pieejams sertificētu Būvkomersantu reģistrs , kurā atradīsi arī mūsu uzņēmumu SIA ''SCO būve''.


Nosūti šo rakstu kādam, kas plāno iegādāties zemi mājas būvniecībai! Ja nepieciešama palīdzība būvniecības darbos - droši sazinies ar mums! 

20 janv., 2022
Lai īstenotu ieceri par skaistu vannas istabu, liela nozīme ir flīžu izvēlei un prasmīgam meistara darbam. Kopā ar flīžu salonu ''HL studija'' esam sagatavojuši vērtīgus ieteikumus, kuri palīdzēs tev sasniegt vēlamo rezultātu savā vannas istabā. 
24 okt., 2021
''Cik maksā uzbūvēt māju?'' ir jautājums, kuru ir dzirdējis ikviens būvnieks un tas ir jautājums, uz kuru atbildi vēlas zināt katrs, kurš plāno savas mājas būvniecību. Tomēr vienas standarta atbildes uz šo jautājumu nav, jo izmaksas ietekmē vairāki faktori, kas veido mājas būvniecības kopējo tāmi.
Share by: